Modely vysavačů

Modely vysavačů

Elektro-Praga Standard, Pluto, Jupiter
ETA 418 a ETA 1-418
ETA x400
ETA 417, 0405, 0402
Nové vysavače
Víceúčelové vysavače
ETA 423 a 1-423
ETA x406 a x407
ETA x408
ETA x409
Elektro-Praga Standard, Pluto, Jupiter ETA 418 a ETA 1-418 ETA x400 ETA 417, 0405, 0402 Nové vysavače Víceúčelové vysavače ETA 423 a 1-423 ETA x406 a x407 ETA x408 ETA x409

Kapitola popisuje rozdělení vysavačů ve Sbírce do osmi základních kategorií. Tyto kategorie vznikly na základě myšlenky kurátora Sbírky, aby celou Sbírku zpřehlednil. Vysavače jsou roztříděny do těchto kategorií na základě podobnosti, příbuznosti či funkčnosti. U každého vysavače najdeme jeho stručný popis, fotogalerii, videa a popis či odkaz na jeho konkrétní příslušenství z dob výroby. Oficiální materiály k vysavačů jsou pak obsaženy v samostatné kapitole Materiály a dokumentace.


Historické vysavače:

První kapitola se věnuje vysavačům z 50. let minulého století. Jedny z prvních výrobků znárodněného podniku a následně přejmenovaného na Elektro-Praga jsou vysavače. Na designu výrobků se podílejí tehdá ještě neznámá jména jako Stanislav Lachman a Miloš Hájek.


Elektro-Praga 400 Pluto

Elektro-Praga 401 Standard

Elektro-Praga 402 Jupiter

Příslušenství historických vysavačů


Doutníkové vysavače:

Druhá kapitola se věnuje vysavačům z 60. let až 80. let minulého století. První modely z 60. let ještě podléhaly kvalitnímu a funkčnímu designu výrobků. Postupem času bylo potřeba celý proces výroby zjednodušit a vše unifikovat a zvýšit tak produkci. Proto začaly vznikat unifikované vysavače, které se od sebe moc nelišily, ale splňovali tehdejší nároky.


Příslušenství doutníkových vysavačů


Vysavače řady x400:

Třetí kapitola jsou 80. léta jak vyšitá. Vysavače jsou celoplastové a postupně se rozšířila jejich funkčnosti a užitnost při provozu. Vznikla tak ucelená řada vysavačů x400.


Příslušenství vysavačů řady x400


Víceúčelové vysavače:

Čtvrtá kapitola má počátky v pozdějších 80.letech minulého století a zasahuje až do současnosti. Vysavače v této kapitole jsou univerzální a umožňují suché i mokré vysávání. Některé modely mají čístící sady přo čištění koberců, čalounení atd.


Příslušenství víceúčelových vysavačů


Série po sobě jdoucích modelů:

Pátá kapitola popisuje vysavače stejných sérií. Koncem 80. let minulého století začaly vznikat série jednoho modelu vysavače. Tyto série byly postaveny na jednom vysavači, který se vyráběl v různých konfiguracích. Nejen samotné provedení vysavače se lišilo, ale i dodávané příslušenství se odlišovalo, podle konkrétního provedení vysavače. A tak vznikly série po sobě jdoucích modelů.


Příslušenství série po sobě jdoucích modelů


Tyčové vysavače:

Šestá kapitola popisuje tyčové vysavače. Od 70.let minulého století až po současnost jsou zde obsaženy a popsány tyčové vysavače, které slouží jako doplňkové vysavače k podlahovým vysavačům.


Příslušenství tyčových vysavačů


Ostatní vysavače:

Sedmá kapitola se věnuje vysavačům, které nebyly zařazeny do předchozích kapitol. Vysavače nemají stejný tvar, funkčnost nebo příslušenství a proto jsou řazeny samostatně.


ETA 0402

ETA 0405

ETA 413

ETA 417

Příslušenství ostatních vysavačů


Nové vysavače:

Osmá a poslední kapitola Sbírky jsou Nové vysavače. Tyto vysavače byly a nebo jsou aktuálně na trhu a prodávají se. Kurátor rozšířil Sbírku i o tyto vysavače, které neodmyslitelně patří ke Sbírce.


Příslušenství nových vysavačů


Nové vysavače – Modelové řady

Podkapitola osmé kapitoly (Nové vysavače) jednoduše představuje modelové řady nových vysavačů. Ve Sbírce se nachází několik nových vysavačů z jedné řady, které se liší stupněm výbavy či funkčností. Tato kapitola popisuje jednotlivé řady vysavačů.Loading

Napsat komentář