Standardní příslušenství

Příslušenství 2

Sací hadice 80. a 90. léta
Různé příslušenství
Příslušenství ETA 0400 (80. léta)
Sací hadice 80. a 90. léta Různé příslušenství Příslušenství ETA 0400 (80. léta)


Standardní příslušenství je dodáváno ke každému vysavači. Měnila se barva příslušenství dle barvy vysavače, postupně i tvary a funkčnost. Vše se odvíjelo od modelu vysavače.


Sací ohebná hadice:

Dle barevného provedení samotného vysavače se odvíjela i barva příslušenství. Ohebná hadice se dělala v provedení šedé (většinou „doutníkové“ vysavače), béžová barva (modely x400) a černá barva, to již bylo v devadesátých letech a u nových modelů vysavačů. Každá hadice měla sací koleno, se kterým se připojovala k dalšímu příslušenství. Toto sací koleno umožňovalo i samotné vysávání. Sací koleno vždy obsahuje regulační prstenec, který umožňoval regulaci síly sání vysavače, při uzavření se vytvářel maximální podtlak a tedy maximální tah vysavače. Tato regulace se hojně využívala u vysavačů bez elektronické regulace sacího výkonu, kdy bylo potřeba vysát jemné plochy třeba záclony atd. Barva sacího kolena se odvíjela od barvy hadice a vysavače.


Sací ohebné hadice (80. léta)
Sací koleno s regulací
Sací koleno s regulací (současnost)

Sací trubky:

Sací trubky jsou většinou dvoudílné. Záleží na modelu vysavače a stupně jeho výbavy. Standardní sací trubky jsou dvoudílné a plastové. Při luxusnější výbavě jsou trubky kovové a v nejvyšší výbavě vysavače jsou sací trubky kovové a jsou spojeny v jednu s mechanickým zasouváním a vysouváním tzv. teleskopické. Na rozdíl od připojení ohebné hadice jsou tyto sací trubky zaměnitelné mezi různými modely a stupni výbavy. Sací trubky neobsahují žádnou mechanickou regulaci výkonu sání.


Sací trubky (80. léta)
Sací trubky (90. léta)
Sací trubky (současnost)

Podlahová hubice:

Barva, tvar a funkčnost podlahové hubice se postupem výroby vysavačů měnila. Šedá podlahová hubice s velkými nášlapnými tlačítky je nejstarší. Tyto tlačítka umožňovaly vysunout kartáč v této hubici pro vysávání tvrdých podlah včetně parket. Podlahová hubice (na obrázku) doznala kosmetických změn v podobě vyobrazení současného přepnutí na kartáč a na možnost vysávat koberec. Velká nášlapná tlačítka se změnila v jedno menší, které se nacházelo na levé části hubice. Měnila se barevná provedení dle konkrétního modelu vysavače. Každá hubice obsahovala otočné koleno, které umožňovalo se dostat pod skříně a na těžko dostupné místa.


Testování podlahových hubic


Polštářová hubice:

Barevné provedení je vždy stejné jako ostatní příslušenství. Tato hubice se hodí pro menší plochy, jako jsou sedačky, sedadla v autě atd. Během výroby se měnil tvar i barva.


Polštářová hubice (70. a 80. léta)
Polštářová hubice (současnost)

Testování polštářových hubic


Štěrbinová hubice:

Barevné provedení štěrbinové hubice se odvíjí od barvy celého příslušenství. Během výroby došlo ke zkracování této hubice až do kompaktních rozměrů, které umožňovali tuto hubici ukrýt v těle vysavače jako nesené příslušenství. Tato hubice slouží pro vysávání meziprostor radiátorů, těžko dostupných míst a velmi úzkých prostorů. Součástí je i kartáč na radiátory.


Štěrbinová hubice (70. a 80. léta)
Štěrbinová hubice (konec 90. let)

Vysávací kartáč:

Kartáč slouží pro jemné povrchy, od záclon přes kytky, oblečení či žaluzie až po přehozy. Barevné provedení odpovídá zbytku příslušenství konkrétního vysavače. V průběhu výroby se tento nástavec zmenšoval a měnil tvar, až do kompaktních rozměrů, kdy se dal uložit v těle vysavače jako nesené příslušenství. Tento kartáč má výměnné rámečky, pro použití na čalounění a výměnné kartáče pro ostatní vysávané plochy.


Vysávací kartáč (70. léta až 80. léta)
Vysávací kartáč (konec 90. let)

Loading

Napsat komentář