Portfolio Sbírky

Jednoduché a přehledné shrnutí celé Sbírky a jejího portfolia včetně rozdělení vysavačů do základních skupin Sbírky.


Historické vysavače:


Vysavače vyráběné v 50. letech minulého století. První vysavače byly Elektro-Praga 401 Standard, Elektro-Praga 402 Jupiter a vysavač hrncovitého tvaru Elektro-Praga 400 Pluto. Všechny tyto vysavače navrhl „otec“ designu domácích spotřebičů Stanislav Lachman a Miloš Hájek (400).

3 modely

14 vysavačů

Doutníkové vysavače:


Vysavač je rozdělen na motorovou část, ve které je uložen elektromotor a část, ve které je uložen prachový filtr. Zpravidla část pro filtry bývá větší, než motorová. U prvních modelů byly tyto části i barevně rozlišeny, postupně ve výrobě tato barevná odlišnost vymizela. Tyto modely z převážné části umožňovaly kombinaci dvou prachový filtrů. Textilní filtr lze použít v kombinaci s papírovým filtrem

13 modelů

87 vysavačů


Vysavače řady x400:


Vysavače vyšší střední kategorie, které jsou určeny pro větší a náročné úklidové plochy. Vysavače mají plastové tělo a plastové doplňky od sebe barevně rozlišeny. Vysavače mají ozdobnou mřížku, která rozptyluje vyfukovaný vzduch do prostoru. Tato mřížka lze odejmout a umožní se tak připojení hadice na výstup vzduchu a tedy je využít k dalším činnostem, jako je třeba šamponování, vyfukování listí atd.

5 modelů

50 vysavačů

Víceúčelové vysavače:


Tyto vysavače umožňují vysávat klasický prach, vodu a vyšší modely umějí i tepovat koberce či čistit okna. Vysavače jsou hrncovitého tvaru. V mladší historii najdeme řadu x404, která byla zpočátku vyvinuta ve spolupráci s firmou Rowenta a vysavač měl označení ETA 0404. Tento model byl hrncovitého tvaru, ovšem s vysáváním tekutin neměl nic společného. Byl určen jen pro suché uklízení. Postupně následovaly modely 1, 2 a 3404, které již firma ETA vyvinula sama a byly určeny i pro mokrý úklid.

6 modelů

8 vysavačů


Série po sobě jdoucích modelů:


Tyto vysavače jsou z jedné série. Mají shodné tvary těla, stejnou filtraci a stejné použití prachových filtrů a to jak textilních, tak i papírových. Jednotlivé modely se liší ve stupni vybavenosti a tím i ve funkčnosti. Od základních modelů, až po luxusně vybavené modely či modely pro alergiky s velmi účinnou filtrací.

42 modelů

76 vysavačů

Tyčové vysavače:


Kapitola popisuje tyčové vysavače a modely vysavačů, které jsou „univerzální“, což znamená, že může být využíván jako podlahový vysavač a nebo tyčový. Vysavače mají jednodušší motory a ne moc výkonné. Je to z důvodu váhy a manipulace s těmito vysavači. Vysavače nemají prakticky žádné společné prvky.

18 modelů

31 vysavačů


Ostatní vysavače:


Tato kapitola zahrnuje všechny vysavače, které nebyly zařazeny do předchozích kapitol. Tyto vysavače se vyznačují třeba tím, že se vyráběl jen jeden model, nebo tvarem či funkčností. Nejde ani říci, že by měly společné prvky, krom toho, k čemu jsou určeny. V této kapitole najdeme starší vysavače ze 70. let, 80. let a 90.let.

4 modely

44 vysavačů

Nové vysavače:


Kapitola se věnuje relativně novým a zcela novým vysavačům ve Sbírce. Některé vysavače jsou využívány v domácnosti. I když jsou nové, jejich variabilita, funkčnost a příslušenství se liší. Jeden model, má průměr sacího kolena a příslušenství 32mm a není kompatibilní s ostatními modely. Zbylé vysavače mají průměr 35mm. Společnou charakteristikou je elektronická regulace sacího výkonu, některé vysavače mají i nesené příslušenství.

25 modelů

25 vysavačů


Loading

Napsat komentář